Anasayfa / Hosgeldin Bebek / Anne Sütü & Emzirme / Kaç saat arayla kaç cc anne sütü verilmeli?
anne sütü kaç ml verilmeli

Kaç saat arayla kaç cc anne sütü verilmeli?

Yeni annelerin en çok merak ettiği konudur bu … ‘ ya bebeğim aç kalırsa! ‘ 

Anne sütü ile beslenen bir bebeğin aldığı günlük süt miktarı: Normal zamanında doğan bebek ilk 3 gün her öğünde 5 – 15 ml/kg süt alır, 2. haftanın sonunda 90 ml/kg, 2. ayda 150 ml/kg, 4. ayda 210ml/kg kadardır. Öğün sayısı ilk ayda 7 – 8, 1-3 ay arası 5 – 6, 3 – 7 ay arası 4 – 5’tir. Bu miktarlar günde yaklaşık 1.5-2.0 g/kg protein ve 100-140 kcal/kg enerjiye eş değerdir. Bu veriler ilk 6 ayında olan bebekler için önerilen günlük protein (2 g/kg) ve enerji (120 kcal/kg) miktarlarına esas oluşturur. Laktasyonun 3-4. Aylarında süt salgısı maksimuma ulaşır. Bebeğin günlük ve haftalık tartı alma hızı, anne sütünün miktarca yeterliliğinin en iyi göstergesidir.

Anne sütü doğumu takiben çocuğa iki saat aralar ile verilebilir. Sağlıklı bir annenin sütü çocuğa ilk 4-6 ay yeterlidir. Bu dönemde ek besin kaynağı gerekmez. Emzirme genellikle iki saatte bir 20 dk süreyle yapılmalıdır.
Betül

Betül

Selam ... Anneler ve anne adayları için oluşturduğumuz bu sosyal bilgi ağında sende bizimle birlikte yer almak ve tecrübelerini bizimle paylaşmak istersen sayfanın altındaki İLETİŞİM linkinden bize ulaşabilirsin ...seni aramızda EDİTÖR olarak görmek bizi gerçekten mutlu edecek ...Sevgiler
Betül

Latest posts by Betül (see all)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*