1. Anneler Merhaba!
    Forumumuz ücretsizdir.Anneler ve anne adayları için geniş bir bilgi ağı oluşturmaya çalıştığımız forum sitemize katılmak için kayıt olabilirsiniz

Tuvalet Eğitiminde Sorun Yaşayan Annelere Tüyolar

Konusu 'Editörün Kalemi' forumundadır ve gülay. tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. gülay.
    Dilek Tuttum

gülay. Ne İçindeyim Zamanın Ne de Büsbütün dışında... Yönetici

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    slide.

Yaklaşık 1 buçuk sene önce başladı tuvalet eğitimi serüvenimiz.:p
    Henüz hamileliğimin başlarındaydım ve ohooo daha aylar var ben çözerim bu işi diye düşünüp ağırdan alıyordum açıkçası.

Kızım daha 2 yaşına girmemişti ve ben 2.doğumumdan önce bu sorunu halledeceğime inanıyordum.
    Biri bana bu iş 1 buçuk sene sürecek dese '' Hadi oradan '' derdim .
    Ama öyle oldu, eğitimimiz 2 yaşına 2 ay kala başladı ama biz yaklaşık 3 buçuk yaşında halledebildik bu eğitimi.

2 çocuğum var, ilk bebeğimi de ben yalnız büyüttüm ama çocuk büyütmenin hiçbir döneminde bu kadar zorlandığımı ve çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum.Bu konuda sorun yaşayanlar beni çok iyi anlar.
    Tam pes etmek üzereydim ki kendiliğinden çözüldü sorun, ama alt yapısında çok emek var tabi:)

Ben de yaşadığım sıkıntılardan yola çıkarak belki faydası olur diye işe yaradığını düşündüğüm şeyleri paylaşayım istedim.
    Bu konuda tavsiyesi ve yazacak şeyi olanlar da konuya katkıda bulunsunlar lütfen, inanın insan bu dönemde her yazılanı okuyor her yerde çare arıyor derdine:p

- Tuvalet eğitimine karar verdiğimde ilk başlarda sadece tuvaleti sevdirmeye çalıştım, yanımda tuvalete girmesine izin verdim, sifonu çekerken çişlere el salladım hep, işi eğlenceli hale getirmek için.Betül çok seviyordu bu ritüeli.
    Sonra el yıkarken de yanımdaydı , zaten hep yanımda ve kuyruğumdaydı:D
    Biraz zaman geçince beziyle klozete oturttum günün belli vakitlerinde, yine tuvaleti sevsin diye.Tuvaletin ne işe yaradığını anlattım anlayacağı şekilde.

- Bir süre sonra gün içinde bir veya birkaç kez bezini açıp tuvalete oturttum ama hiç çiş yapmadı kızım , inşallah sizin bebekleriniz yapar.
    Bu süreç içinde 1 kez bile tuvalete çiş yaptıramadım ben , kazaran bile olsa yapmadı, saatlerce tuttuğu halde yapmadı.

- Çok baskı yapmamaya çalıştım ama süreç uzadıkça insan geriliyor tabi.
    3 yaşını doldurduktan sonra bezini açıp, alıştırma külodu giydirdim ve artık tuvalete yapacağımızı söyledim, tamam dedi ama çişini hiç haber vermedi.
    Çişini çok uzun süreler tutup artık dayanamayıp altına kaçırıyordu.
    Baktım bu iş böyle çözülmeyecek yine beze dönüş yaptık.
    Yazın tatilde alışır belki diyerek bir süre eğitimi rafa kaldırdım.

- Belki klozete tepkilidir diye lazımlık aldım , ona da oturuyor ama yine yapmadan kalkıyordu.
    Ben artık iyice sıkılıp askıya aldım işi, ama beklemediğim bir anda kendisi haber verdi ve ilk çişini yaptı.

- Çocuğunuz eğitime direniyorsa çok üstüne gitmeyin ve bir süre ara verin, henüz hazır değildir veya üzerinde baskı hissettiği için sıkılmıştır.
    Tuvaletle ilgili kavramları sık sık kullanın, hep bilinç altında olsun bu konu ama baskı unsuru olarak kullanmayın.

- Son zamanlarda birçok oyunumuzda tuvalet ve lazımlıkta vardı.
    Bebeklerin sık sık çişi geliyor ve tuvalete gidiyorlardı.
    Betül böylece olaya daha sıcak bakmaya başladı.

-Tuvalet eğitimiyle ilgili çok güzel resimli kitaplar var, ondan aldım bir tane, başlangıçta kızım çok tepki gösterdi kitaptaki fotoğraflara, onlara bağırıyor ve çişini bezine yapacağını söylüyordu.Ben sanki o sayfadaki çocuk benmişim gibi Betülle konuşup bilinç altında ne var onları öğrenmeye çalıştım.Bu oyun çok hoşuna gitti ve yalan yanlış birçok şey anlattı bana.
    Ama o da rahatladı böylece.

- Bir de şunu sık sık belirtin.
    Sen çişini tuvalete yapacak kadar büyüdün, bunu başarabilirsin, sana güveniyorum.
    Arada ufak kazalar olabilir ama mühim değil, temizleriz.
    Ben bunları kızıma söylediğimde etrafı ıslatmaktan korktuğunu öğrendim ve maalesef ki bu korkunun sebebi bendim.
    Bir ara poposunu bezlemekten vazgeçtiğimde ve gün içinde sık sık ev temizlemek zorunda kaldığımda fark etmeden sinirlenip ona bu korkuyu yaşattım.
    küçük bir bebeğiniz varken çiş eğitimi vermek çok zormuş, yetişemiyorsunuz çiş temizlemeye:)

- Çiş veya kakasını yaptığında alacağınız hediyelerden bahsedin, hayalini kursun.
    Tuvaleti süsleyin ve ilgi çekici hale getirin, bizde işe yaramadı ama inşallah sizde yarar:p
    Her tuvalete oturuşunda veya çiş yapışında çok mutlu olun ve bir ödül çıkartması yapıştırın bir yere.

- Ve son olarak benim sorunumun çözümünde çok önemli katkısı olan , yani altın vuruşu yapan şeyi yazayım.Bir ödül çizelgesi hazırladım, nereden aklıma geldiyse o gün bir çizelge hazırladım ve yaptığı her güzel şey için bir yıldız alacağını ve yıldızlar birikince de istediği bir hediyeyi ona alacağımızı belirttim.
    Eğer çişini yaparsa kocaman bir yıldız çizecektik:)
    Çizelgeyi asar asmaz kızım '' çişim geldi '' dedi.
    Şaka gibi yaa,
    ben pek inanmadım ama yine de götürdüm tuvalete.
    Bir de ne göreyim aylardır beklediğim şey gelmiş:)
    Çok güzel bir andı.
    Allahım bekleyen herkese yaşatsın.-arzulugulus.gif

Sizlerde tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Son düzenleme: 20 Şubat 2014
    yolcu, KUNA, Perspektif ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. dilson mutlu anne

Beğenileri:
    9.616
    Yer:
    Fransa
    Eklenecek bir sey yok herseyi yazmissin, darisi Gülsevin 'in basina :)

Ama en önemlisi bence, çocugun hazir olmasi......
    Cocuk çisini kakasini soyleyebiliyorsa. bezinden rahatsiz oluyorsa. Deneyin...

Ama oturmuyor, hatta tuvalete gitmemek, altina kaçirmamak için diretiyorsa. cok fazla baski yapmamak gerekiyor. yavas yavasss alistira alistira
    kitaplar alin, youtube'de tuvalet egitimiyle ilgili bi suru video var.

ben idile google'de gorsellerden lazimliga oturan cocuklarin cizgi film kahramanlarinin (iclerinde caillou da vardi) resimlerini gosterdim ve ondan sonra basladi tuvaletini soylemeye.

Altina kaçirdiginda, sakin kizmayin daha kotu sonuclar elde edersiniz......

Ama onemli olan dedigim gibi annenin ve cocugun HAZIR olmasi. bu 18 ay da olur, iki yas da olur 3 yas da olur...
    gülay., Perspektif, Gülsevin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Perspektif
    Müzikal

Perspektif Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    16.661
    Yer:
    Sonsuzluk
    editör hanımlar, resimleri slide.jpg olarak kaydederseniz ana sayfada manşette döner ;)
    gülay. bunu beğendi.
  4. KUNA
    Yorgun

KUNA kalbime konan melekler Yönetici

Beğenileri:
    17.587
    Yer:
    izmir
    gülaycım gözün aydın sonunda yaptı ha. çok sevindim. ne varsa yıldızlarda desene. o kadar şey dene, sonra kıytırık yıldızı alacaksın de çişini yapsın.

gerisi gelsin tekrar dönüş olmasın, tuvalet eğitiminizin tamamlandığını en kısa zamanda yazarsın umarım
    gülay., dilson ve Perspektif bunu beğendi.
  5. Gülsevin
    Kuzu Gibi

Gülsevin Kis Gunesimm, Yaz Cicegim.. Yönetici

Beğenileri:
    7.660
    Yer:
    UK
    Kizlar elinize dilinize saglik. Eminim cok faydali olacaktir yazdiklariniz. Biz maalesef 5. gunde birakmak zorunda kaldik :(
    gülay. bunu beğendi.
  6. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Evet canım kesinlikle çocuğun hazır olması gerekiyor.
    Ben bir ara deli gibi kayın validemin gazına gelip çocuğa az buçuk baskı bile yaptım.
    Sadece işimi uzattı yaptığım şey ve aylarca ertelemek zorunda kaldım.
    O ara bezine yapmayı bile reddetti Betül.
    7-8 saat çişini tutuyor ve bezine de tuvalete de yapmıyordu.Sonra kendine gel dedim ve 2. günde bıraktım eğitimi.
    Başlarım böyle eğitime dedim:)

Sonra yaza kadar konuyu hiç açmama kararı aldım ve Betül'e bıraktım.
    Arada tatlı tatlı anlattım , büyüdüğünü ve tuvalete yapması gerektiğini.
    Sen ne zaman söylersen o zaman gideceğiz deyip, hatamı gidermeye çalıştım ama şimdi çok kızıyorum kendime, sakın ola çevre baskısına aldırmayın.
    dilson bunu beğendi.
  7. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Evet canım sonunda gördük Betül'ün sevgili çişini:)
    Sorma tüm keramet yıldızlı çizelgedeymiş, hay kafama niye aylar önce takmadım o çizelgeyi.
    Ama herşeyin bir vakti varmış ya, bizim vakit ancak doldu demek.

Teyzesi buraya yazmayalı kızım kakasını da haber verdi ve ikinci denemede yaptı klozete.
    Çok mutlu olduk ikimiz de , uzun uzun izledi kakasını .
    Sonra karar verince sifonu çekti.
    Çok şükür artık hiç bez bağlamıyorum.
    Zaten uzun süredir geceleri kuru kalkıyordu, sabaha kadar tutabiliyor çişini.
    Anlayacağın bambu ağacının hikayesi gibi arka planda çok emek var ama ilk çişten sonra çok çabuk ilerledik.
    yolcu ve KUNA bunu beğendi.
  8. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Canım inşallah işine yarar.
    Bebekle birlikte çok zor oluyor.
    Ben de bir ara başlamıştım ve 2. günde Betül'ün altına kaçırmalarını temizlemeye çalışırken kafayı yemek üzereydim ki ara verdim eğitime.

Gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa kas gelişimi tamamlanmış demektir.
    Ama çok sık çiş yapıyorsa eğitime başlasan da kendini yorarsın, haber veriyor mu çişini?
  9. Gülsevin
    Kuzu Gibi

Beğenileri:
    7.660
    Yer:
    UK
    Evet ikinci bebekle cok cok zor. Bunu bildigim icin hep erteliyordum ama ikisini bezlemek de zor :( Bir deneyelim dedim.
    Lazimliga yapiyor cisini. Guzel oturuyorda. O sorunu astik. Anne ciss deyip pijamayi da siyiriyor. Amaaa sirf oyun icin. Geldigini bildiginden degil. Farkinda degil daha cis geldiginin. Ben goturursem arada yapiyor. Bazen yapiyor 10 dk gecmeden tekrar altina yapiyor. Uzun tutamiyor hic. Geldigini bilmedigi gibi yaptigininda farkinda olmuyor. Sooorrr diye ses gelmezse hic haberi bile olmuyor oyuna devam ediyor. Yada yaptiktan sonra islakligindan hic rahatsiz olmuyor. Denedim 10 dk degistirmedim pijamayi hiiic banamisin demedi. Gonlum el vermedi yine degistirdim. Hele son gun ucumuzde hastayken tum cis kaka hepsi altina yapilinca vazgectim. Cunku 5 gunde hicbir ilerleme olmadi. Hazir olmadigini dusunup simdilik askiya aldim bakalim :(
    gülay. bunu beğendi.
  10. KUNA
    Yorgun

KUNA kalbime konan melekler Yönetici

Beğenileri:
    17.587
    Yer:
    izmir
    sonunda yaptı ya, emeklerinin karşılığını almış oldun.
    yiğenimde 4,5 yaşında anca tamamladı. çok zor birşey bu tuvalet işinin uzaması. birde yiğenim çok kilolu, 6 numara bez bile olmuyordu artık, annesi kafayı yiyecekti nerdeyse.

sitemiz anneleri inşallah zorlanmadan bu süreci tamamlar. betül ayağını sürümüş olsun diyelim;)
    gülay. ve yolcu bunu beğendi.
  11. yolcu
    Toleranslı

yolcu Hayatta Herşey Mümkün

Beğenileri:
    6.629
    Yer:
    Ümraniye
    Aynen aynen bambu gibi bizim kızlar ben de aylarca bi başladım bi bıraktım hayrunisa da en son açtığımda cisi geldiği her sefer söylüyordu ben de sorup götürüyordum ama ekseriyette kendi haber veriyordu.
    gülay. bunu beğendi.
  12. yolcu
    Toleranslı

Beğenileri:
    6.629
    Yer:
    Ümraniye
    Gülsevin seni çok iyi anlıyorum hayrunisa da öyleydi yarım saatte bir yapıyordu. yaa düşünsene biz hamileliklerimizde sık sık tuvalete gitmekten sıkılıyoruz en azından ben bıkmıştim:D hayrunisa da sıkılıyordu gitmek istemiyordu sercan en azından gidiyormuş ben o işin çözümünü kovalamaca oynamakta bulmuştum e hadi gelmişken de bi çiş yapalım bari diyordum :D küçüğün sızısi sardı şimdiden :D
    gülay. ve poyrazinannesi bunu beğendi.
  13. Gülsevin
    Kuzu Gibi

Beğenileri:
    7.660
    Yer:
    UK
    O defalarca tuvalete gitmeyide goze almistim aslinda. Herseyi hazirlamistim kendimi ama hastalik pes ettirdi :eek: Iki aglayan cocuk Ben zaten dokuluyorum birde 7 defa ust degistir yer sil. Dayanamadim :(
    Hem bir taraftanda iyi oluyordu Onu tuvalete goturdugumde klozeti gosterip anne cis diyordu bende yapacakmisim. :D Aylardan sonra bu kadar slk rahatladim bende -hahaha
    Yoksa saatler geciyor gidene kadar :rolleyes:
    yolcu ve gülay. bunu beğendi.
  14. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Yazdıklarına bakarsan bence de hazır değil.
    Hem uzun süre kuru kalabilmesi lazım, hem çişinin geldiğinin farkında olması lazım, hem çişini tutabilmesi lazım hem de altına kaçırınca rahatsız olması lazım. Ara ara gösterdiği gelişimlere göre tekrar denersin .

Ama en azından lazımlığa çiş yapıyormuş bu da çok güzel, ben eğitim süreci boyunca tek damla çiş görmemiştim, hasretle bekliyordum o yüzden:)
    yolcu bunu beğendi.
  15. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Aldım aldım emeklerimin karşılığını hem de fazla fazla, açıkçası Betül'den bir atak bekliyordum ama bu kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmemiştim.
    Yeğenin de bayağı üzmüş annesini desene, sorma ya anneliğin en zor taraflarından biriymiş bu tuvalet eğitimi işi.
    KUNA ve yolcu bunu beğendi.
  16. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Hayrünnisanın maşallahı var, Betül'den küçük olduğu halde çok daha erken başladı tuvalete yapmaya ve çok da sorun yaşatmadı sanırım:)
    yolcu bunu beğendi.
  17. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Hepimizin ortak sorunu desene bu ihtiyaç.
    Çocukları eğitiyoruz ama kendimiz tuvalete gidemiyoruz.:D
    Yakında toptan idrar yolu enfeksiyonu olmazsak iyidir.

Ayy daha önceki bir denememi hatırladım Gülsevin, Betül saatlerse tutuyordu çişini, ben de inadına bez bağlamıyordum pes eder de tuvalete gider diye, tabi gitmiyordu sonra bir bırakıyordu altına.
    Üst değiştir, temizlik yap, bir yandan Eymen ağlar, kafayı yiyecektim neredeyse.
    Artık ellerimde hal kalmamıştı .
    Ben de pes etmiştim.
    Çünkü çok yorulup Betül'e de baskı yapıyordum bilerek veya bilmeyerek.
    Baktım doğru değil yaptığım bıraktım , tatilde denerim yanımda biri varken diye.
    yolcu bunu beğendi.
  18. yolcu
    Toleranslı

Beğenileri:
    6.629
    Yer:
    Ümraniye
    Haha o da iyiymis bak en azından sercanın sayesinde sen de rahatlamissin :D siz bir süre ara vermekle iyi yapmışsınız bence de.
    sercan zorluk çıkarmamış ama yine de uzun süre kuru kalabilmesi lazım biraz daha büyüsün tekrar başlar ve başarırsınız inşallah
    gülay. bunu beğendi.
  19. yolcu
    Toleranslı

Beğenileri:
    6.629
    Yer:
    Ümraniye
    Evet gülay abla valla kendiliğinden çözüldü yaa biz de kendimizi yıprattığımızla kaldık ister istemez çocuklara yansıyordu bu durum gerçi hayrunisa yere yaptı diye kızmıyordum ama kendimi içten içe yerken ola ki hayrunisa da mızıklandiysa azarı yiyordu :/ şimdiler de bile kazalarimiz oluyor gece gündüz artık geceleri uyanip götürüyorum tuvalete
    gülay. bunu beğendi.
  20. gülay.
    Dilek Tuttum

Beğenileri:
    18.913
    Yer:
    İstanbul
    Ben geceleri hiç uyandırmıyorum.
    Çoğu gece kuru kalkıyor çok şükür ama bazen kaçırdığı oluyor.
    Gece kaldırırsam hem onun hem benim uykumuz bölünecek.

Bezlendiğini anlamasın diye külodunun üstüne Huggies'in gece külotlarından giydiriyorum, altına kaçırırsa yatağa geçmiyor. Hem külodu ıslandığı için de altında bez olduğunu fark etmiyor:) ve rahatsız olup kalkıyor.Birkaç kez böyle ıslanıp kalkarsa tutmayı da öğreniyorlarmış.
    yolcu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş