1. Anneler Merhaba!
    Forumumuz ücretsizdir.Anneler ve anne adayları için geniş bir bilgi ağı oluşturmaya çalıştığımız forum sitemize katılmak için kayıt olabilirsiniz

Salep mi?Boza mı?

Konusu 'Sizin Seçtikleriniz' forumundadır ve ŞaMfıStıK tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. ŞaMfıStıK
    Ağırdan Alıyor

ŞaMfıStıK Kocasının fıstıkı:))

Beğenileri:
    5.703
    Kışın Kral ve Kraliçesi Salep ve boza..Yumuşacık tatlarıyla çoğumuz severiz bu ikiliyi..Kimimiz bol tarçınlı,kimimiz sade içeriz yumuşacık bu içecekleri.Ben ikisi arasında kararsızım ikisinide çok severim,peki ya siz fıstıklar?Evet sorum belli: )Salep mi?Boza mı?

DSC05566. boza.
    hürrem7582, Perspektif, KUNA ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. cansu Tam Bir Kuzu

Beğenileri:
    2.330
    Yer:
    antalya alanya
    salepppp çok sewerim çokk
  3. elifyusufduru
    Yoğun

elifyusufduru ♥ NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE ♥

Beğenileri:
    4.627
    Yer:
    TÜRKiYE CUMHURIYETi
    saleppp, boza tat olarak güzel aslinda ama soguk soguk icemiyorum ya :confused:
    ŞaMfıStıK bunu beğendi.
  4. Perestu
    Vazgeçmiş

Perestu Su uyur, demlenir çay olur; aşk uyanır... Yönetici

Beğenileri:
    6.752
    Yer:
    İstanbul
    özellikle leblebi ve boza -pasta olsa da yesek içsek.
    hürrem7582, ŞaMfıStıK ve ahu bunu beğendi.
  5. ahu
    Tebessüm

ahu Tam Bir Kuzu

Beğenileri:
    3.753
    Yer:
    İstanbul, FATİH
    BEN VEFA BOZACISINA YAKINIM.ESKİDEN AİLEMLE KARDA VEFAYA YÜRÜR ,ORDA BOZAMIZI İÇERDİK.EVE DE ŞİŞEYLE ALIRDIK.ŞİMDİ MARKETLERDE DE VAR AMA BEN VEFA BOZACISININ O ESKİ ATMOSFERİNDE İÇMEYİ TERCİH EDERİM
    hürrem7582 ve ŞaMfıStıK bunu beğendi.
  6. ahu
    Tebessüm

ahu Tam Bir Kuzu

Beğenileri:
    3.753
    Yer:
    İstanbul, FATİH
    SALEP DE SARAY MUHALLEBİCİSİNDE GÜZEL OLUYOR TAVSİYE EDERİM.SARAY DA BİR ÜST SOKAĞIMDA...
  7. KUNA
    Yorgun

KUNA kalbime konan melekler Yönetici

Beğenileri:
    17.585
    Yer:
    izmir
    salep favorim. bozada içerim ama ilk salep gelir. off canım çekti kalkıp süt ısıtayımda yapayım;)
  8. ŞaMfıStıK
    Ağırdan Alıyor

Beğenileri:
    5.703
    Bende yaptım bu akşam..Oh miss..Üçüncü içişim kış geleli.Daha dört tane paket salebim var,içtikçe sizi hatırlayacağım kızlar-biberon:rolleyes:
    hürrem7582 ve KUNA bunu beğendi.
  9. göçmenkuşlar
    Aşık

göçmenkuşlar oğluşu kucağında:))))

Beğenileri:
    1.342
    salebi severim ama boza daha güzel bence. bizim burada her akşam bozacı geçiyor. hamiş olursam ne yapıcam bilmiyorum. her akşam alırım herhalde. :p
    hürrem7582, KUNA ve ŞaMfıStıK bunu beğendi.
  10. shirinshey
    Acı İçinde

shirinshey ilahi adalet mi ... da ne?

Beğenileri:
    3.911
    Yer:
    bodrum
    salep...bozayı sevemedim ben :( hem ekşi hem tatlı tuhaf geldi)..bir kere içtim gerçi.iyi ellerden hakikisini temin edememiş de olabilirim -kararsiz tatlıyı da sevdiğimden değil sadece tercih yapmam gerekti diye boza dedim :) favorim ekşi ve acı tatlar ;)
    hürrem7582, ŞaMfıStıK ve KUNA bunu beğendi.
  11. muCiZem

muCiZem Ziyaretçi

Bozanin ne oldugunu bilmiyorum hic icmedim. Salepi bir sefer ictim cok begendim.
    hürrem7582, ŞaMfıStıK ve KUNA bunu beğendi.
  12. ŞaMfıStıK
    Ağırdan Alıyor

Beğenileri:
    5.703
    Salebin faydaları
    Köşe başlarında yer tutan sarı tombak ibrikler, tepelerinden buhar salmaya başladı. Kışın geldiğinin resmidir bu. Üzerine bol tarçın serperek, afiyetle içtiğimiz salep günleri başladı bile. Asırlardır tadından birşey kaybetmeden gelen, yeme-içme kültürümüzle özdeşleştirdiğimiz bir içecek salep. Aynı zamanda köklü bir nostalji hissi. Evde, vapurda, köşe başında… Her yerde farklı bir lezzet sunan, her an içimizi ısıtan bir içecek.
    Salep, ülkemizde özellikle Kahramanmaraş, Kastamonu, Isparta, Muğla ve Manisa dağlarında yetişen yabani orkidelerden yapılıyor. Çiçeklenmeye başlayan orkidelerin küçük yumrularında elde edilen salep tozu, bu lezzetli içeceğin yanı sıra dondurmanın da ana maddesi.
    Dünyaya Ortadoğudan yayılan salep, sekizinci yüzyıldan bu güne mutfağımızın bir parçası. Londrada 17. ve 18. yüzyıllarda kışın habercisi olarak adlandırılırmış salep. Kahvenin popüler olmasından sonra bir anda unutulmuş ve tarihe gömülmüş İngiltere�de.
    Ülkemizde ise yerini oldukça koruyor salep. Hazır poşet formlarıyla her mutfağa girebilen salep, kışın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.
    Salep, sadece güzel bir lezzet kaynağı değil, aynı zamanda harika bir sağlık deposu. Eski günlerden beri soğuk algınlığına, ses kısılmalarına ve çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılıyor. İşte salebin faydalarından bazıları:
    1. Soğuktan korur, vücut direncini artırır.
    2. Bağırsakları çalıştırır, hazmı kolaylaştırır.
    3. Öksürük ve bronşite karşı faydalıdır.
    4. Zihinsel gücü artırır.
    5. Kalbi kuvvetlendirir.
    6. Regli düzenler ve ağrılarını azaltır.
    7. Cinsel gücü artırır.
    8. Oldukça doyurucu içeriği sayesinde uzun süre tok tutar.
    Bir orkide kökünden gelen bu harika lezzeti, kış akşamlarınızdan eksik etmeyin. Hem sağlığınızı koruyun hem de keyfinize keyif katın.
  13. elifyusufduru
    Yoğun

Beğenileri:
    4.627
    Yer:
    TÜRKiYE CUMHURIYETi
    EVDE YAPTIGIMIZ HAZIR SALEPLERIN BIR FAYDASI YOKTUR AMA SANIRIM :confused: DISARDADA HERYERDE ICILMIYOR KI:confused:
    ŞaMfıStıK bunu beğendi.
  14. ŞaMfıStıK
    Ağırdan Alıyor

Beğenileri:
    5.703
    Bencede hazır poşetlerin faydası yoktur.Sadece tat almak için yada boğazları yumuşatmak için içilebilir..En iyisi aktardan toz olarak almak.
    hürrem7582 ve elifyusufduru bunu beğendi.
  15. ๖ۣۜ♥ áℓℓy ๖ۣۜ♥
    Çok Sıcak

๖ۣۜ♥ áℓℓy ๖ۣۜ♥ ♥ ahmed talha ♥

Beğenileri:
    3.174
    Yer:
    istanbul
    ben ikisini de sevmem hiç hele bozaaa hiç damak tadıma uymuyo ama geçenlerde bi pastanede salep ikram ettiler bursadan özel geliyomuş ayy o bi hoşuma gitti çok sevdim valla.. ama sanırım heryerde aynı tadı bulayabilirim tuhaftır damağım ;)
  16. elifyusufduru
    Yoğun

Beğenileri:
    4.627
    Yer:
    TÜRKiYE CUMHURIYETi
    AKTARLARDA SATILAN TOZ SALEP GERCEK SALEP MI OLUYOR :eek::eek::eek:
    ONLARDA HAZIR PAKETLERDEKI GIBI DEGILMI?:eek:
  17. ŞaMfıStıK
    Ağırdan Alıyor

Beğenileri:
    5.703
    Ben gerçek salep diye biliyorum,babam dedi geçenlerde..Kilosu çok ama çok pahalıy mış..100 200 gram alıp denemek lazım.:eek:
    hürrem7582 ve elifyusufduru bunu beğendi.
  18. mevlana_çiçeği
    Kafası Karışık

mevlana_çiçeği Tam Bir Kuzu

Beğenileri:
    8.611
    tabi ki saleepp -cikolata
  19. cramela
    Uykulu

cramela HAYATIMA HOŞ GELDİN ERKEKİM!!!!

Beğenileri:
    10.455
    Yer:
    istanbul
    elbette ki salep sevemedim bozayı damak tadıma uygun gelmedi ki öle böle bi yerde de içmedim vefa bozacısında içtim ama yookkk salep daha yumuşak içimli onu tercih ederim
  20. elifyusufduru
    Yoğun

Beğenileri:
    4.627
    Yer:
    TÜRKiYE CUMHURIYETi
    ben aldim bugün 100 grami 20 tl mis iyi bir kahveciden aldim extra sordum gercek salep demi diye gercek saf salep dedi yapilisini yazdirdim 1 litre süte 3 cay kasigi salepi koyup birde 1 corba kasigi nisasta yazmis kisik ateste karistirarak yavas yavas kaynayana kadar pisir diye... nette baktim tariflere hicbirinde nisasta yazmiyo süt saf salep ve seker ile kaynayana kadar karistirin diyo:eek: bu adam niye nisasta yazdi of sorsaydim keske sekeride yazmamis:confused: minnacik bir poset zaten birde yapamaz ziyan edersem:oops:
    ŞaMfıStıK bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş