1. Anneler Merhaba!
    Forumumuz ücretsizdir.Anneler ve anne adayları için geniş bir bilgi ağı oluşturmaya çalıştığımız forum sitemize katılmak için kayıt olabilirsiniz

Safer Ayı

Konusu 'Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları' forumundadır ve derrya tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. derrya
    Hüzünlü

derrya ARTIK ANNEYİM

Beğenileri:
    5.487
    sizinle paylasmak istedim..Belaların 1.kat semaya indiği sefer ayındayız bugece birinci gecesi .Efendimiz sav bügün ölüm hastalıgına tutulmuştur .Sefer ayında levhi mahfuzdan 1.kat semaya 320.000 bela inmektedir bu bela ve kazalar sene içine yayılmaktadır bu ayda hergün 100 defa LAHAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZİM ....denılmelıdır günde 100 defa okuyandan en hafıfı fakırlık olmak üzere 70 cesit bela kaldırılır ...Bilmeyen kardeslerimize iletelim insaALLAH kim hayra vesile olursa hayrı yapan gibidir ....

2. Benzer Konular: Safer Ayı
    Forum Başlık Tarih
    Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları Safer ayina giriyoruz dikkat 22 Aralık 2011
    Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları Zilhicce Ayinin Ilk On Günün Önem Fazileti 4 Ekim 2013
    Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları Onbir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif Merhaba 17 Temmuz 2012
    Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları Lütfen Yardimci Olur Sadece 1 Kaç Dakkika Ayirmaniz Yeterli 25 Nisan 2012
    Din Bilgisi ve Dua Paylaşımları Dindar bir ayi. 15 Mart 2012

3. Arzum_k

Arzum_k Allahım sene yalvarıram menım bebeyım gelsın artık

Beğenileri:
    11.466
    Allah razı olsun canım bır şey sorıyın safer ayında maherrem ayında tüp bebek yapmak
    kifa ve derrya bunu beğendi.
  4. derrya
    Hüzünlü

derrya ARTIK ANNEYİM

Beğenileri:
    5.487
    canım onla ilgili bir bilgim yok tatlımm
    kifa ve zeyneb bunu beğendi.
  5. bebekistiyorum
    Haarika

bebekistiyorum Tam Bir Kuzu

Beğenileri:
    7.806
    Yer:
    konya
    teşekürler derya hiç duymamıştım iyi oldu canım
    kifa bunu beğendi.
  6. derrya
    Hüzünlü

derrya ARTIK ANNEYİM

Beğenileri:
    5.487
    rica ederım ne demek bıde bol bol sadaka verelım bılıyosunuzkı belaları def eder allahın ızını ile
    kifa, gülay. ve bebekistiyorum bunu beğendi.
  7. bebekistiyorum
    Haarika

Beğenileri:
    7.806
    Yer:
    konya
    deryacım netten baktım biraz safer ayı cahiliye devrinde ugursuz ay olarak kabul edilirmiş bence allahü tealanın ugursuz ayı ve günü yoktur
    kifa ve BBAL bunu beğendi.
  8. bebekistiyorum
    Haarika

Beğenileri:
    7.806
    Yer:
    konya
    derrya senden nerden duydun canım bu konuda başka bilgilerin varmı
  9. yolcu
    Toleranslı

yolcu Hayatta Herşey Mümkün

Beğenileri:
    6.095
    Yer:
    Ümraniye
    Allah razı olsun canım
  10. lastrose
    Meleksi

lastrose Hamile :)

Beğenileri:
    1.624
    Yer:
    İSTANBUL, bahçelievler
    doğru safer ayı evet kaza belaların fazla olduğu bol sadaka vermemiz gereken ay.
    Bilgisine çok güvendiğim ilahiyatçı bir yakınım demişti
    Pepe_şiLa bunu beğendi.
  11. BBAL
    Dalgın

BBAL 2 büyük süprizim. Eşim ve kızım ..

Beğenileri:
    2.383
    Yer:
    istanbul
    Bu yazıyı okunca ıstemeden de olsa yuzumde bır gulumseme belırdı. Nedenını hemen soylıyım sanırım gun ıcerısınde bı 50 60 defa bu kelımeyı kullanıyorumdur bızde sınırlenılen zaman da kullanılıyor dayılarım annem ve hatta ananem bıle sanırım alısalageldık bır alıskanlık gıbı ama anlamını veya bu kadar kapsamını bılmıyordum sadece sabır versın dıye gerıldıgım sınırlendıgım zamanlarda zıkrederım ve bu ıste stres cok sınır cok sıkıntı cok :)) Demekkı her serde hayır var derler dogru oldugunu bı kere daha kanıtladım.. Bilgi için tesekkur ederım emegıne saglık ..
    humeyrakemal, bebekistiyorum ve gülay. bunu beğendi.
  12. siyah lale
    Balanced

siyah lale HOŞGELDİN MELEĞİM

Beğenileri:
    4.725
    Yer:
    istanbul
    SAFER AYININ SON ÇARŞAMBASI KILINACAK OLAN NAMAZ
    ALLAH rızası için veya hacet namazı diyerek niyet edilir ve 4 rekat namaz kılınır !
    Vakti sabah namazından sonra gün batımına kadardır .
    Her rekatta fatihadan sonra 17 kevser, 5 ihlas, 1 felak, 1 nas okunur .
    Namaz bitince selam verilir ve bu dua yapılır .
    BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
    Allahümme ya şedidel kavi veya şedidel muhal, ya azizu zellelte bi izzetike cemi halkıke ekfini min cemii halkıke, ya muhsinu, ya mucmilu, ya mutafaddelu, ya mun’imu, ya mukerremu, ya men la ilahe illa ente bi rahmetike ya erhamerrahimin.
    Allahümme inni euzubike min şerri hazel şehri ve min kulli şiddetin ve belain ve beliyatilleti kuddirte fihe ya dehri, ya deyhuri, ya deyhar, ya kane, ya keynun, ya keynan, ya ebediyyu, ya dehriyya, ya muid, ya zel arşil mecid, ente tef’alu maturid.
    Allahümme uhrus nefsi ve ehli ve mali ve evladi ve dunyayelleti ibteleyteni, bi sohbetiha bi hurmetil ebrar ya azizu ya gaffar ya kerimu ya settar.
    Allahümme bi sırril HASENİ ve ahihi ve ceddihi (a.s.) ve ebihi ve ummihi ve ikfini şerra hazel yevm vema yunzelu fihi, ya kafi.
    Feseyekfikehumullahi ve huvessemiul alim, ve Hasbunallahi ve nimel vekil, Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyul azim, ve Sallallahu ala seyyidina MUHAMMEDİN ve ala alihi ve sahbihi ve sellim teslime.
    TÜRKÇESİ :
    BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
    Ey Allahım, ey şedidel kavi ve ey şedidel muhal, Ey aziz, izzetiyle yaratmış olduğu bütün mahlukatını zelil eden Allahım, bütün mahlukatına karşı benim yardımcım ol Allahım.
    Ya Muhsin, ya mucemmil, ya mutefaddil, ya mun’im, ya mukerrem, Ey ondan başka ilah olmayan Allahım, rahmetinle bize muamele eyle ey merhametlilerin en merhametlisi.
    Ya rabbi ben sana bu ayın içindeki şerlerden sığınıyorum ve bütün şiddetten ve beladan sana sığınıyorum ve bu ayda takdir ettiğin belalardan sana sığınıyorum.
    Ya dehri, ya deyhuri, ya deyhar, ya kane, ya keynun, ya keyanan, ya ebediyyu, ya dehriya, ya muid, ya zel arşil mecid.
    Sen istediğini yaparsın ey Allahım, Ya rabbi nefsimi, ailemi, malımı, evladımı, sevdiklerimi ve dünyamı sana yakın olan senin sevdiğin kullarının hakkı için, hürmeti için koru.
    Ya azizu ya gaffar, ya kerimu ya settar, ey Allahım hz. Hasan’ın (r.a.) sırrının hakkı için ve onun kardeşinin hakkı için ve dedesi (a.s.) hakkı için ve babasının nhakkı için ve annesinin hakkı için bugünün şerrinden ve bugünde inecek olan belaların şerrinden beni koru, bana sahip ol Allahım ya kafi.
    Feseyekfikehumullahi ve huvessemiul alim, ve Hasbunallahi ve nimel vekil, Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyul azim ve Sallallahu ala seyyidina MUHAMMEDİN ve ala alihi ve sahbihi ve sellim teslime.
    Safer ayının son çarşambası (14 mart 2007) yeryüzüne o sene inecek olan belaların hepsi iner, halk dilinde bu güne kara Çarşamba derler ! Bu namazı kılıp bu duayı yapan Allahın izni ile cenabı Allahın himayesi altına girer !
    NOT: Bu duadan başka bilen varsa kendisi için yasin suresi okusun, sadaka versin, ve bildiği duaları okusun ve cenabı Allahtan bela ve musibetlere karşı sığınma istesin …
    KUNA, gülay. ve lastrose bunu beğendi.
  13. siyah lale
    Balanced

Beğenileri:
    4.725
    Yer:
    istanbul
    Safer ayi duaları

* İslâmî ayların ikincisidir. Bu ayda her gün:

"Allâhümme bâriklenâ fî şehrissafer. Vahtim lenâ bisse-âdeti vezzafer" duâsı okunur.
    * İlk Çarşamba gecesi, imsaktan evvel dört rek'at nafile namaz kılınır. Sonra duâ okunur.
    * Son Çarşamba gecesi veya gündüzünde iki rek'at namaz kılınır. Sonra duâ okunur.
    * Selâm âyetleri, Safer ayı boyunca her gün en az birer defa okunur.
    * Yine Safer ayı ile ilgili duâ, Safer ayı boyunca her gün en az bir defa muhafaza için okunur.
    1- Safer ayı boyunca:
    Yukarıda da geçtiği gibi şu duâyı her gün en az bir defa okumayı ihmâl etmemelidir:

"Allâhümme bârik lenâ fî şehrissafer. Vahtim lenâ bissa-âdeti vezzafer."

2- Safer ayının ilk Çarşamba gecesi namazı ve okunacak duâları

Bu ayın ilk Çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belâlardan -biiznillâhi Teâlâ- muhafaza olmak için, imsaktan önce dört rek'at aşağıdaki şekilde nafile namaz kılınır.

Birinci rekatta; Fâtiha'dan sonra 17 Kevser sûresi (İnna a'tayna),
    İkinci rekatta; Fâtiha'dan sonra 5 İhlâs sûresi (Kulhüvallâ-hü Ehad),
    Üçüncü rekatta; Fâtiha'dan sonra 1 Felak sûresi (Kul eûzü birabbilfelak),
    Dördüncü rekatta; Fâtiha'dan sonra 1 Nâs sûresi (Kul eûzü birabbinnâs), okuyup selâm verilir.

-Bilâhare, yedi defa istiğfar edilir (yâni, Estağfirullâh el-azim denir.)

-Sonra eller kaldırılıp 11 (onbir) defa salât-ı münciye (salâ-ten tüncînâ) okunur:

"Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli velâfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a'led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba'del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni'melvekîl, ni'melmevlâ ve ni'mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr amin ya mucibi da'vât velhamdulillahi rabbil alemin."

Okunduktan sonra:

İnneke alâ külli şey'in kadîr. denir. 102

Bundan sonra yapılacak duâda:

"Yâ Rabbi! Beni ve âile efradımı ve bilcümle mü'minleri âfât-ı semâviyye ve arâdiyyelerden (yer ve gök âfetlerinden) ve cemi' belâlardan muhafaza eyle!"denir.
    3- Safer Ayının Son Çarşambasının Gecesinde veya Gündüzünde Namaz ve Duâ
    Safer ayının son Çarşambasının gecesinde veya gündüzünde iki rek'at namaz kılınır. Şöyle ki ;

Birinci rek'atta, Fâtiha'dan sonra 11 (on bir) İhlâs sûresi,
    İkinci rek'atta, Fâtiha'dan sonra 11 (on bir) İhlâs sûresi okunur.

Namazdan sonra, ayın ilk Çarşambasında kılınan namazı müteâkib yapılan istiğfar ve duâlar aynen yapılır:
    7 (yedi) defa istiğfar edilir:
    Estağfirullâh el-azîm, denir.

Sonra eller kaldırılıp:

11 (on bir) defa salât-ı münciye (Salâten tüncînâ) okuyup:
    "İnneke alâ külli şey'in kadîr" denir.
    Sonra yapılacak duâda:
    "Yâ Rabbi! Beni ve âile efradımı ve bilcümle mü'minleri, âfât-ı semâviyye ve arâdıyelerden muhafaza eyle!" denir.

4-Her Türlü Âfetlerden Muhafaza Olunmak İçin Safer Ayı Boyunca Her Gün En Az Birer Defa Okunacak Selâm Âyetleri

5- Safer Ayı Boyunca Her Gün Okunacak
    Diğer Bir Duâ
    6- Aşağıdaki duâlar Safer ayı boyunca Selâm âyetleriyle beraber her gün okunur:
    Bismillâhirrahmânirrahîm,
    Fallâhü hayrun hâfizan ve hüve erhamürrâhimîn.
    Rabbeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bilhakkı ve en-te hayrül fatihin.
    Allâhümme yâ müfettihal ebvâb. İftah lenâ ebvâbel hayrat.

"Bismillâhirrahmânirrahîm, Eûzü billahi min şerri hâzezzemâ-ni ve esteîzü bihî min şürûri sâirizzamâni. Ve eûzü bi celâli vechi-ke ve cemâli kudsike en tücîranî minelbelâi fî hâzihisseneti ve kına min şerri mâ kadaytü fîhâ. Ve ekrimnâ fissaferi Yâ Ekramel ek-ramîyn. Ezhır vahtim hâzihişşühûra aleyye, bisselâmeti vesse-âdeti ve liehli beyti ve li akraba! ve licemî ümmeti Muhammedin -aleyhissalâtü vesselam-. Birahmetike yâ erhamerrâhimîyn. Allâhümme ferricnâ bi duhûlissaferi. Vahtim lenâ bilhayri vezzafer."
    KUNA ve gülay. bunu beğendi.
  14. Pepe_şiLa
    Paranoyak

Pepe_şiLa Seni aSla unutmiycam can kuşum:((sende melek oldun Yönetici

Beğenileri:
    28.318
    Yer:
    Evden
    bende cok kullanirim burcucum agzimda aliskanlik :)
    BBAL bunu beğendi.
  15. Pepe_şiLa
    Paranoyak

Beğenileri:
    28.318
    Yer:
    Evden
    Hemsom bilgi icin saol Allah razi olsun -ceee
  16. gülay.
    Dilek Tuttum

gülay. Ne İçindeyim Zamanın Ne de Büsbütün dışında... Yönetici

Beğenileri:
    17.960
    Yer:
    İstanbul
    Ben de duymuştum Safer ayının bela ayı olduğunu ama şimdi biraz bakındım dini sitelere şu bilgilere rastladım ve çok mantıklı geldi.

İslâmiyet’te hürmet duyulan ve belli ibadetler için tahsis edilen aylar, günler ve geceler bulunmakla beraber; âfetler, musibetler ve semavî belâlar için tahsis edilen muayyen her hangi bir zaman diliminden söz etmek mümkün değildir. Böyle bir tahsisat, İslâm’ın ruhuna uygun değildir. Belli ayları İlâhî musibet ayı olarak ilân etmek doğru da değildir. Allah’ın irâdesini aylarla veya günlerle sınırlamak mümkün olmadığı gibi; böyle bir sınırlama çabası kulluk terbiyesine de yakışmaz.

İlâhî îkâz ve felâketler başka aylarda olmuyor mu? Kaldı ki, belli aylarda İlâhî ikazların yoğunlaştığını farz etsek bile, o ayların musibet ve uğursuzluk ayı olarak ilân edilmesi Resûlullah (asm) tarafından nehy edilmiştir.

Safer ayı, cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Resûlullah (asm) ise “Umre her zaman helâldir!” buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştı1. Ama ne yazık ki; bu ayda akdedilen nikâhların uzun ömürlü olmayacağı, bu ayda yapılan faaliyetlerin sonuçsuz kalacağı, bu ayda başlanılan işlerin uğursuzlukla biteceği tarzındaki inançların, cahiliye Araplarından beri halk arasında yer yer varlığını sürdüre gelen hurafelerden olduğunu görüyoruz.

Ebû Hüreyre’nin (ra) rivâyetiyle Resûlullah (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
    “Hastalığın kendiliğinden sirâyeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliye hurafeleridir. Cüzzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız!”2
    Safer ayının normal aylardan olduğunu tespit ettikten sonra; her ne kadar güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de, burada, Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duâyı zikredebiliriz:
    “Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!

Yâ Ahkeme’l-Hâkimîn ve yâ Esrae’l-Hâsibîn ve yâ Ekrame me’mûlin ve ecvede mes’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în! Âmin!”
    angelesk ve zeyneb bunu beğendi.
  17. siyah lale
    Balanced

Beğenileri:
    4.725
    Yer:
    istanbul
    gülaycım benim kuzenimin eşi ismail ağa cemaatinde hoca o bana geçen sene demişti ilk defa duymuştum bende bu ayı.ozaman bana bu bilgileri göndermişti namazları falan bende görünce paylaştım.
    gülay. bunu beğendi.
  18. gülay.
    Dilek Tuttum

gülay. Ne İçindeyim Zamanın Ne de Büsbütün dışında... Yönetici

Beğenileri:
    17.960
    Yer:
    İstanbul
    Canım okunacak dualar var evet , ben de duymuştum genel bir kabul var bu ayın bela ayı olduğuna dair ama yukarıdaki Hadis-i Şerifi okuyunca da duruma şüpheyle bakmaya başladım. Çünkü İslamın en önemli kaynakları Kur'an ve Hadislerdir.Ebu Hüreyre çok güvenilir bir sahabi, Peygamber fendimiz bu ayın bela ayı olmadığını belirtmişse doğrudur muhakkak.
    zeyneb bunu beğendi.
  19. derrya
    Hüzünlü

derrya ARTIK ANNEYİM

Beğenileri:
    5.487
    kızlar daha safer ayına gırmemişiz ben bır arkastan ögrendım hoca duzeltmış zilhicce ayındaymışız hakkınızı helal edın ama sız yınede cekın :D ıyı bıse nede olsa
    Pepe_şiLa bunu beğendi.
  20. Pepe_şiLa
    Paranoyak

Beğenileri:
    28.318
    Yer:
    Evden
    -ceee
  21. Pepe_şiLa
    Paranoyak

Beğenileri:
    28.318
    Yer:
    Evden
    Evet simdi baktim zilhicce ayinin 18.gunu Dior bugun icin 14 aralikta baslio safer ayi
    gülay. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş